Plánujete mať bazén?

Plánujete mať bazén? Prečo naň myslieť už teraz?

by spravca

Možno snívate o stavbe bazéna už roky, no k jeho realizácií ste sa dostali až teraz. Bazén je dlhodobý záväzok ktorý si okrem zábavy vyžaduje aj údržbu. Čo všetko je potrebné zvážiť pred kúpou a výstavbou bazéna?

Ktorý typ bazéna zvoliť?

S ohľadom na životnosť, údržbu a príslušenstvo je potrebné, aby ste na bazén vyčlenili rozpočet. S týmto faktom aj úzko súvisí typ bazéna, pre ktorý sa rozhodnete. Nadzemné bazény bývajú zväčša lacnejšie ako bazény do zeme, no ešte pred definitívnym rozhodnutím si porovnajte výhody týchto dvoch druhov:

Nadzemné bazény: prehľad

Pre mnohých majiteľov domov sú nadzemné bazény štandardom. Nevyžadujú si zložité terénne úpravy a zdĺhavý proces inštalácie. Minimalizujú riziko pádu, pretože miesto vstupu je vysoko nad zemou.

 • Cenovo dostupné
 • Bezpečné
 • Rýchly proces inštalácie
 • Rôzne zabudované funkcie

Bazény do zeme: prehľad

Bazény do zeme sú (napriek vyššej cenovej hladine) veľmi rozšíreným typom bazéna. Pokiaľ ide o materiály, pri bazéne je možné zvážiť tri typy: montované bazény s oceľovou konštrukciou a s fóliou a betónové bazény s fóliou.

 • Dlhá životnosť
 • Odolnosť
 • Ľubovoľná veľkosť a tvar
 • Výber z troch druhov materiálu

Údržba bazéna: na čo sa treba pripraviť?

Vo vode sa veľmi dobre darí mikroorganizmom, ktoré môžu spôsobiť infekcie, či žalúdočné a ušné problémy. Preto treba rátať s tým, že po zakúpení bazénu bude potrebná pravidelná dezinfekcia vody. Bazénové chemikálie na báze chlóru sa dajú dostať v klasických obchodoch, no pri manipulácií s nimi dodržiavajte pokyny uvedené na produkte a následne si umyte ruky.

Zaobstarajte do bazénu kvalitný cirkulačný systém. Bazény s filtráciou udržujú vodu čistú a priezračnú. Vďaka pokroku v oblasti energetickej účinnosti, automatizácie a vykurovania vám skúsený staviteľ bazénov pomôže nájsť spoľahlivé, vysoko účinné tepelné čerpadlo.

Pravidelné čistenie

Myslite na to, ako čo najviac zefektívniť údržbu bazéna bez toho, aby ste ho museli pravidelne manuálne čistiť. Vysávač do bazéna je v tomto prípade skvelou voľbou. Automaticky pracuje pod vodou a pritom nespotrebuje veľké množstvo energie. Je ekologický a šetrný k životnému prostrediu – neprodukuje škodlivé látky.

Vysávač do bazéna používa pokročilú technológiu, ktorá čistí všetky strany a okraje bazéna. Odstráni z vody látky, ako sú riasy a baktérie. Znamená to, že na čistenie vody nie je potrebné používať vysoké množstvo chemikálií, aby ste sa zbavili nepríjemných nečistôt.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo používané na vykurovanie bazénov prenáša teplo z vonkajšieho prostredia do vody. Pracujú s teplom, ktoré už je k dispozícií, pričom spotrebujú minimálne množstvo elektrickej energie. Pri správnej údržbe majú tepelné čerpadlá veľmi dlhú životnosť. Výber zahŕňa zváženie:

 • Veľkosti
 • Účinnosti
 • Nákladov

Vodné doplnky a osvetlenie

Dynamické trysky, podvodné osvetlenie a kaskádové vodopády môžu vytvoriť príjemnú atmosféru a u prípadnej návštevy zanechať dojem. Pred výstavbou si nájdite čas a zvážte, aké ďalšie funkcie chcete pre svoj bazén, pretože dodatočné pridanie doplnkov môže byť časovo náročné a nákladnejšie.

Terénne úpravy

Správna úprava v okolí nového bazéna zvyšuje estetický faktor. Chcete okolo neho oplotenie, dlažbu, či zátišie so zeleňou? Vyhľadajte inšpiráciu z rôznych zdrojov, aby ste na dvore vytvorili pekný priestor. Pri dlažbe sa zamerajte na materiál, ktorý je protišmykový.

Plánovanie bazéna: chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Výber nesprávneho miesta pre bazén môže skomplikovať pohyb a prístup k nemu, alebo znemožní priestor na sedenie a relaxáciu. Ľudia netrávia čas len v bazéne ale aj v okolí vody a preto by šetrenie na posedení bolo nelogické. Navyše dodatočné pridanie priestoru po dokončení výstavby je nákladné. Pri bazénoch sa neoplatí šetriť – podcenenie projektu môže mať za následok nekvalitný výsledok.

 

You may also like