Poradňa: čo všetko zvážiť pre kúpou štvorkolky

Poradňa: čo všetko zvážiť pre kúpou štvorkolky

by spravca

Ak vlastníte motorku i automobil a stále máte pocit, že je v garáži akosi veľa miesta, tak je čas na kúpu štvorkolky. Štvorkolka nie je len zábavné vozidlo na voľný čas, ktoré hučí a ničí prírodu, ako nás o tom presviedčajú média. Tento stroj dokáže poriadne prekvapiť nielen v ťažkom teréne v lese, ale tiež na poli, v záhrade, v parku alebo na farme. Čo všetko by ste mali vedieť a zvážiť pred kúpou štvorkolky?

Využijete štvorkolku?

Najskôr si položte otázku či štvorkolku naozaj využijete. V prípade úžitkového stroja je to jasné. Pracovné t.j. úžitkové štvorkolky sa dajú využiť na toľko spôsobov, že všetky si ani predstaviť neviete. Naopak športová štvorkolka je skonštruovaná prakticky len na adrenalínovú jazdu. Dobrá správa je, že na štvorkolky je možné nasadiť snehové pásy a urobiť z nich niečo ako snežné skútre Lynx, takže si jazdu užijete aj v zime. Pozor na to, kam so štvorkolkou vyrazíte. Nesmiete jazdiť po súkromných pozemkoch alebo v chránenom území. V prípade, že je štvorkolka homologizovaná a dosiahne rýchlosť vyššiu ako 80 km/h, smiete s ňou vyraziť na cesty i diaľnice.

Čo chcete so štvorkolkou robiť?

Z predchádzajúcich riadkov je zrejmé, že športová štvorkolka je určená na zábavu. Takže ak od tohto vozidla neočakávate nič viac ako driftovanie, skákanie a prekonávanie prekážok, tak vám bude stačiť športový model. Máte veľkú záhradu či vlastníte pole? Kúpte si štvorkolku úžitkovú. Využijete ju podobne ako malý traktor na oranie, kosenie, na posýpanie alebo na odhŕňanie snehu. Po práci ju samozrejme nemusíte skryť do garáže. Dá sa s ňou užiť rovnaká zábava ako so športovým typom. Nevyskočí síce tak vysoko, ale prekoná terén, o ktorom ste netušili, že sa dá prejsť.

Máte na štvorkolku papiere?

Nielen na jazdu po ceste budete potrebovať vodičské oprávanie. Konkrétne typu B. Štvorkolka síce pripomína motorku, ale legislatívne sa zaraďuje skôr medzi automobily. Nezabudnite na to, že musíte spĺňať zákonne to, čo s automobilom. Znamená to, že budete chodiť na technické kontroly, dostanete poznávacie značky a ste povinní uzavrieť povinné zmluvné poistenie.

Koľko chcete do štvorkolky investovať?

Lacnejšie sú športové štvorkolky, ale aj ich cena sa pri niektorých značkách dokáže vyšplhať poriadne vysoko. Môžete vyskúšať kúpu z druhej ruky. V tomto prípade  pozor na čínske štvorkolky, ktoré sú technicky úplne mimo. Dnes už nájdete na trhu veľký počet predajcov štvorkoliek, tí vám s výberom a prípadne lízingom kvalifikovane poradia.

 

You may also like