Pozor na zlozvyky, ktorými si ničíte automobil

Pozor na zlozvyky, ktorými si ničíte automobil

by spravca

Nielen pravidelné návštevy autoservisu pomáhajú predchádzať poruchám vášho automobilu. Dôležité je i to, ako sa k automobilu správate, váš štýly jazdy a vyvarovanie sa zlozvykom, ktoré mnohí šoféri nevedomky robia každý deň. Ktoré činnosti najviac škodia a ničia súčiastky vozidiel?

Ach to brzdenie

Myslíte si, že dlhé pomalé brzdenie vášmu vozidlu prospieva a dupnutie na brzdy škodí? Opak je pravdou. Pri dlhom brzdení sa zničia najdrahšie i najlacnejšie pneumatiky a tiež brzdové kotúč. Dôvodom je to, že pri dlhom brzdení sa kotúče príliš prehrejú a to spôsobuje ich rýchlejšiu degeneráciu. Podobná situácia nastáva aj so spojkou. Pri dlhšom čakaní, napríklad na križovatke, je lepšie dať nohu zo spojky dolu.

Pozor na motor

Po naštartovaní nechajte studený motor zahriať a až následne sa s vozidlom rozíďte. Takýmto spôsobom dáte motoru šancu, aby prešiel motorový olej všetkými drobnými súčiastkami. Platí aj opačné pravidlo, že po dlhej jazde je potrebné motor nechať vychladnúť resp. ho nechať ísť naprázdno. Vypnutie prehriateho motoru spôsobujú rýchle ochladenie, ktoré mu škodí. Tretí spôsob, ktorým predĺžite životnosť motora je občasné vytáčanie do vyšších otáčok, ktorým zabránite zanášaniu motoru.

Nezabudnite na pneumatiky

Kúpili ste si drahšie pneumatiky a myslíte si, že vám vydržia dlhšie ako staré, ktoré boli lacnejšie? Vydržia, ale jedine vtedy, keď sa o ne budete starať. Pri kolíznych situáciách je jedno, či máte SUV alebo offroad vozidlo, dôležité sú pneumatiky. Práve pneumatiky vás udržia na mokrej a zasneženej vozovke. V prvom rade je potrebné v pneumatikách udržiavať predpísané hodnoty tlaku. Pravidelne merajte tlak v pneumatikách alebo si dajte do vozidla nainštalovať snímač tlaku pneumatík. Čo všetko spôsobuje nesprávny tlak v pneumatikách? Podhustené gumy znamenajú ničenie dezénu závratnou rýchlosťou. Príliš nafúknuté gumy so sebou nesú enormné riziko defektu.

Aj do servisu treba zájsť

Zvykli ste si opravovať poruchy na vozidle svojpomocne? Je chvályhodné, že ste šikovní, ale ruka a oči odborníka raz za čas vášmu automobilu prospejú. Napríklad prezúvanie pneumatík iste zvládnete, ale vyvážiť ich už nie. Neignorujte zvláštne zvuky súčiastok alebo svietiacu ikonku. Možno budete jazdiť za týchto podmienok ešte niekoľko týždňov, ale následná oprava sa týmto spôsobom predražuje.

 

You may also like