Zažili sme to všetci. Dovolenka pri mori plná vodných atrakcií a prenajímania vodných skútrov. Hoci to vyzerá ako klasická letná zábava, vodný skúter je u nás klasifikovaný ako malé plavidlo, pre ktoré platia viaceré pravidlá a predpisy.
Bez povolení na neho nesadajte
Keďže je vodný skúter považovaný za malé plavidlo, platia pre neho rovnaké predpisy a pravidlá ako v prípade iných druhov. Upravené sú zákonom o vnútrozemskej plavbe, podľa ktorých musí mať vodca absolvovaný kurz a skúšky. Okrem toho musí byť zákonne poistený, prihlásený na Štátnej plavebnej správe a musí mať evidenčné číslo. Ak ste si doteraz mysleli, že používanie vodného skútra je rovnaké v každej krajine, tak ste na omyle. Kým v zahraničí sa na ňom môžeme povoziť len na základe občianskeho preukazu a podpísania zmluvy o prenájme, u nás je situácia omnoho zložitejšia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je u nás skútrov omnoho menej a počet ich užívateľov je v porovnaní s prímorskými krajinami značne limitovaný.
Dôležité je doplniť aj to, že jazdiť na ňom môžu len osoby staršie ako 18 rokov. Z teoretického hľadiska je možné ho používať aj bez papierov, no len vo vymedzenom priestore, ktorý nie je prístupný pre plavcov a ani iné plavidlá. Ak vás to bude lákať zabaviť sa na jazere alebo priehrade, riskujete pokutu od 300 do 600 eur a zákaz činnosti na jeden rok.
Nie je nad to mať vlastný
Tento šport je ale veľmi návykový a ak ho raz vyskúšate, budete chcieť jazdiť znova. Kúpiť si vlastný vodný skúter nie je nemožné, no samozrejme treba počítať so spomínanými povinnosťami. Požičiavanie skútra nie je vôbec lacná záležitosť a za pár dní by ste minuli to, čo by ste zaplatili za vlastný. Ak vás teda nič neodradilo a rozmýšľate že si jeden kúpite, odporúčame vodné skútre Sea – Doo. Táto značka prináša všetko potrebné pre jazdu na vodnom skútri cez doplnky až po príslušenstvo.
Vodný skúter nie je pre každého, no podobne sa dá zabaviť aj na zemi. Slúžia k tomu štvorkolky, na ktorých sa môžeme rovnako vyšantiť s priateľmi, či rodinou. Ich výhodou je, že sú aj kategórie určené pre deti a mladistvých, takže adrenalín je možné zažiť s celou rodinou.
Na Slovensku je veľmi veľa miest, kde sa dajú tieto stroje používať. V prípade skútrov je dobré vyhľadať konkrétne úseky vodných tokov, ktoré sú na tieto aktivity vyhradené. Veľmi dobrým tipom je trasa po Dunaji od Bratislavy po Šamorín, kde sa počas sezóny stretávajú nadšenci vodných športov. Tento úsek je určený presne na dané aktivity, takže si každý príde na svoje. Ak vás neláka rieka, ale skôr uzatvorená vodná nádrž, vyskúšať to môžete na Duchonke, Zemplínskej Šírave alebo Oravskej priehrade. Samozrejme, všade treba dodržiavať rovnaké pravidlá a bezpečnosť.