Zdroje vlákniny a jej dôležitosť v tele

by spravca

Aj keď je vláknina z väčšej časti pre naše telo nestráviteľná a nemá žiadnu výživovú hodnotu, jej dôležitosť pre naše zdravie je nepopierateľná. Čo vláknina je a aký je jej význam pre naše telo? 

S vlákninou si zlepšíte trávenie. Prijmite pomoc multivlákninových nápojov

Vláknina je nestráviteľná zložka rastlinného pôvodu. Je významným bojovníkom proti rakovine hrubého čreva, ovplyvňuje rýchlosť a kvalitu vstrebávania vitamínov a minerálov. Tým, že zväčšuje objem trávených potravín, v nás navodzuje dlhší pocit sýtosti. Existujú dve formy vlákniny – rozpustná a nerozpustná vo vode. Hlavnú zložku rozpustnej vlákniny tvorí väčšinou pektín. Nachádza sa v jablkách, citrusových plodoch, jačmeni, hrachu či v ovse. Zdrojom rozpustnej vlákniny je tiež guar. Funguje tak, že v našom tráviacom trakte sa rozpustí vo vode či žalúdočných tekutinách a potom je vo forme gélovitej hmoty trávená v hrubom čreve.

Príkladom konkrétnych produktov obsahujúcich rozpustnú vlákninu sú hlavne rôzne kokteily a vlákninové nápoje. Multivlákninový nápoj od Herbalife Nutrition s príchuťou jabĺk je jedným z vhodných riešení, ako do tela dostať potrebné množstvo vlákniny, a zároveň si pri tom pochutiť. Druhou skupinou je nerozpustná vláknina, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v celozrnných obilninách, otrubách, fazuli, šaláte, ale aj v zemiakoch či orechoch. Tento typ vlákniny naše telo nedokáže nijak stráviť ani absorbovať, avšak v našom tráviacom trakte dokáže na seba naviazať aj množstvo vedľajších produktov trávenia a zvýšiť tak peristaltiku čriev či predchádzať zápche.

Dávka zdravia aj vo forme tabliet Vláknina & bylinky

Najprirodzenejšou cestou sa k nám vláknina dostáva vo forme potravy (celozrnné pečivo, ryža, ovocie, zelenina), či už surovej, alebo tepelne upravenej. Netreba však zabúdať ani na dostatočný pitný režim. Pre tých, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu prijímať dostatočné množstvo vlákniny v jej prirodzenej forme, sú tu však produkty, ktoré dokážu zabezpečiť požadovanú dennú dávku vo forme tabliet, rozpustného prášku (jablková vláknina) či prídavkov do jedál a nápojov (Psyllium). Napríklad výživový doplnok od Herbalife Nutrition Vláknina & bylinky 180 tbl. je ideálnym riešením pre tých, ktorí si z nejakých dôvodov nedokážu zabezpečiť potrebnú dennú dávku v jej prirodzenej forme. Veľmi jednoduchým spôsobom sa postará o to, aby potrebných 20-35 g vlákniny naše telo prijalo aj vtedy, keď naša strava nebude celkom ukážková.

Na záver by bolo potrebné vyzdvihnúť ešte niekoľko benefitov, ktoré predstavuje pre naše telo dostatočný prísun vlákniny. Všetci dobre vieme, že okrem jej významnej pomoci pri chudnutí má nezanedbateľný vplyv na správny chod nášho tráviaceho traktu, čím výrazne tlmí riziko mnohých závažných ochorení, akými sú hlavne rakovina, cukrovka, ale tiež množstvo iných pridružených ťažkostí, ktoré sa neskôr môžu stať zárodkom ďalších ochorení. Takže pokiaľ je našou métou dlhý a kvalitný život, je potrebné vlákninu v akejkoľvek forme začleniť aj do nášho každodenného jedálnička.

You may also like