Hliníkové verzus plechové disky

by spravca

Pneumatiky bez diskov vedia znehodnotiť celkovú vizuálnu stránku automobilu. Navyše ich absencia vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu a zničeniu kolies vozidla. Možno si kladiete otázku, či je lepšie investovať do hliníkových diskov alebo vám budú stačiť disky plechové. Poďme sa spoločne pozrieť na výhody i nevýhody oboch typov diskov.

Plechové disky

Pri kúpe diskov z hliníka i ocele si dobre všímajte označenie pneumatík, aby sa nestalo, že budete investovať do nevyhovujúcich diskov. Vopred si naštudujte parametre uvedené v technickom preukaze. Podľa nich si kúpte vhodný rozmer diskov. Aké vlastnosti majú plechové disky? Takéto disky sú vyrábané zo zvarenej ocele. Sú omnoho lacnejšie ako hliníkové disky. Ich cena môže byť aj o tretinu nižšia. Plechové disky pokrývajú takmer celé koleso a niekedy sú doplnené aj plastovou vrstvou. Pre milovníkov moderného dizajnu sú priam nočnou morou, ale ich vlastnosti nie sú až tak zlé. Sú vhodné hlavne na zimné pneumatiky, pretože sú odolné voči nízkym teplotám. Netvoria sa na nich ryhy a pri prípadnom poškodení sa dajú ľahko vyrovnať. Pred zimou je potrebné ich ošetrenie ochranným náterom a viac sa o ne nemusíte starať. Odporcovia plechových diskov argumentujú aj tým, že plecháče znižujú jazdné vlastnosti automobilu. Samozrejme, že sú ťažšie ako hliník, a preto je ich pružnosť minimálna. Zaťažené sú tak nielen pružiny kolesa, ale aj tlmiče. Na druhej strane ich vysoká hmotnosť zabezpečí vyššiu bezpečnosť pri jazde na snehu. Plechové disky sú tým pádom skvelou voľbou na zimné obdobie.

Hliníkové disky

Priedušné a pružné hliníkové disky vedia robiť veľa parády hlavne v lete. Zliatiny hliníka využívané na výrobu takýchto diskov sú na povrchu ošetrené lakom. Tenká vrstva laku však nie je dostatočnou ochranou, a preto nie sú hliníkové disky dobrou voľbou na jazdu v zime. Pri poškriabaní laku hrozí následná korózia a unikanie vzduchu z pneumatiky. Avšak kvalitné letné pneumatiky spolu s hliníkovými diskami sú pastvou pre oči. Hliníkové disky oceníte aj vďaka vyššej dynamike jazdy a nižšej brzdnej dráhe vozidla. Nízka hmotnosť hliníka znižuje celkový valivý odpor pneumatiky a vy sa tak môžete radovať z nižšej spotreby paliva. Pri ich kúpe si však musíte pripraviť vyšší obnos peňazí ako pri kúpe oceľových diskov. Myslieť je treba taktiež na to, že napriek vysokej pevnosti hliníkových diskov hrozí ich rozbitie bez možnosti opravy. Pri menších poškodeniach je oprava hliníkových diskov finančne náročná. V prípade, že vám záleží hlavne na estetickej stránke, zaobstarajte si hliníkové disky na bezstarostné letné jazdy a v zime ich nahraďte plechovými.

 

 

You may also like