Poradíme vám, ako vybrať obchodnú váhu

Poradíme vám, ako vybrať obchodnú váhu

by spravca

Zariaďujete obchodnú prevádzku a potrebujete váhy? Nielen do obchodov sú určené váhy, ktoré majú prívlastok obchodné. Obchodné váhy sa vyrábajú v rôznom prevedení a dokážu okrem merania hmotnosti tlačiť etikety alebo bloky. Pred kúpou obchodnej váhy si premyslite nasledujúce parametre.

Mäsiarstvo, železiarstvo alebo potraviny?

Prostredie, v ktorom budete váhu využívať, je jedným z určujúcich faktorov výberu váhy. Vo vlhkom alebo prašnom prostredí je nutné používať inú váhu ako v prostredí, kde nepríde do styku s vodou, olejom a inými nečistotami. Do náročného prostredia sú určené nerezové váhy a váhy, ktoré majú IP krytie. Hodnota IP krytia vyjadruje, ako je váha odolná voči vplyvom vonkajšieho prostredia. IP krytie mávajú i laboratórne váhy.

Minimálna a maximálna váživosť

Dôležitý je výber váhy z hľadiska maximálnej a minimálnej váživosti. V obchodných prevádzkach síce nejde o váženie tovaru v mikrogramoch, takže mikrováhy nemusíte prezerať, ale rizikom je preťaženie váhy. Preto si vyberte váhu, ktorej maximálna váživosť bude o niečo vyššia ako sú najťažšie produkty či tovar v prevádzke. Minimálna váživosť je dôležitá pre obchodníkov, ktorí pracujú s tovarom s menšou váhou. Ak si vyberú váhu s vysokou váživosťou, budú strácať pri každom vážení. Takéto váhy totiž disponujú vysokou hodnotou minimálneho dielika.

Obchodná váha a zákony

Podľa zákona musíte v obchodných prevádzkach využívať určené váhy. Určené váhy sú certifikované váhy, ktoré sú už pred predajom overené. Povinnosť ich využitia je podmienená napríklad tým, že sa v podniku váži tovar, ktorý sa predáva. Musia ju využívať tiež v oblastiach, kde ide o bezpečnosť a ochranu zdravia.

Špeciálne možnosti obchodných váh

Obchodné váhy majú širšie možnosti, ako len váženie tovaru. Váhy so stĺpikom a displejom dokážu ihneď pri vážení vypočítať cenu alebo kusy váženého tovaru. V závislosti od modelu váhy je možné do jej pamäte nadefinovať stovky meraných položiek. Niektoré druhy váh sa dajú prepojiť s registračnou pokladňou. Po odvážení tovaru sa údaje prenesú rovno do pokladne a vytlačia sa na bloku.

 

 

You may also like